Металургійні міні-заводи: конкурентоспроможність та перспективи розвитку
Ключові слова:
металургійний міні-завод, електропіч, машина безперервного лиття заготовок, ливарно-прокатні модулі, довгомірна продукціяАнотація
Поява міні-заводів різної потужності як в сегменті довгомірного, так і плоского прокату, свідчить про стійкі тренди, їх високу конкурентоспроможність і гнучкість. Слід очікувати, що металургійне міні-виробництво як технологічна система буде розвиватися шляхом більшої фрагментації ринку за рахунок будівництва більш компактних підприємств з обмеженою потужністю. При цьому фрагментація ринку для міні-заводу на ще більш дрібні сегменти, так звані мікро-заводи, дозволяє, перш за все, знизити фінансові ризики. Відомо, що невеликий локальний ринок досить прогнозований і на ньому завжди простіше знайти збут для невеликих партій продукції. Компактність і високий рівень екологічності нових підприємств до межі підсилюють всі переваги міні-заводів. У цьому випадку з'являється можливість розміщення заводів уже в безпосередній близькості від місця споживання продукції. Для малих заводів невеликі за обсягами замовлення видаються досить важливими, оскільки їх виконання здійснюється дуже швидко, а транспортні і складські витрати при цьому виявляються мінімальними.
Специфіка роботи малих металургійних заводів перетворює в затребувані гнучкі квазібезінерційні методи доведення сталі, в тому числі використання електромагнітного впливу, що забезпечує примусове перемішування металу, його підігрів і подачу (дозування) в кристалізатор.
Найбільш перспективною технологічною побудовою для виробництва тонкого листа є міні-металургійні заводи, в яких використовуються ливарно-прокатні модулі. Слід очікувати, що такі заводи будуть отримувати все більше поширення. При цьому в якості нових конкурентних переваг слід розглядати прокатку листа практично без додаткового підігріву литої заготовки.
Завдяки відносно малим обсягам виробництва і невеликим партіям сталі, що розливається, в умовах міні-заводу з'являються додаткові можливості щодо застосування оригінальних машин і агрегатів для розливання сталі, які дозволяють отримувати заготовку, наближену по перетину до кінцевої продукції. До числа таких машин безперервного лиття заготовок (МБЛЗ) і машин напівбезперервного лиття заготовок (МНБЛЗ) слід віднести горизонтальні машини для розливання круглих і квадратних заготовок невеликого перерізу, а також ливарно-прокатні модулі.