Щодо питання про якість підготовки фахівців в галузі чорної металургії
Ключові слова:
металургія, освіта, абітурієнт, студент, магістр, освітні програми, магістратура, підготовкаАнотація
У 2020 році виповниться 90 років з дня заснування Маріупольського металургійного інституту (нині – ДВНЗ «ПДТУ»). Перший випуск інженерів-металургів відбувся в 1933 році. За минулий період металургійним факультетом було підготовлено близько 14 тисяч висококваліфікованих фахівців, в тому числі кафедрою «Металургія сталі» – понад 4 тис.
інженерів-сталеплавильників, 128 докторів і кандидатів наук.
Розглянуто проблеми, пов'язані з професійною підготовкою фахівців (бакалаврів і магістрів) в галузі чорної металургії. Спеціальність 136 «Металургія» сформовано за виробничим принципом, вона включає в себе технології абсолютно різнорідні за своєю суттю. Це створює додаткові проблеми і вимагає навчання за спеціалізаціями, що відповідають конкретним технологіям, в умовах постійного недобору студентів (за останні 10 років кількість студентів денної форми скоротилося майже в 5 разів).
Розглянуто причини відтоку студентів, серед них – багатопрофільність технічних університетів з технічними спеціальностями, необґрунтовано велика кількість в Україні вищих навчальних закладів в умовах демографічного спаду. Все це позначилося на якості підготовки фахівців і, особливо, магістрів. На думку ТОВ «Метінвест», після реформи освіти якість підготовки фахівців знизилася на 20–25 %.
В Україні кількість вищих навчальних закладів значно перевищує потреби її економіки. Пріоритетним напрямом державного фінансування вищої школи повинні стати технічні університети. Кількість технічних і гуманітарних університетів повинна бути збалансована з потребами економіки країни. Вартість навчання бакалаврів і магістрів повинна бути переглянута в бік збільшення фінансування технічних вузів. Необхідна державна стратегія розвитку вищої школи. При підготовці магістрів необхідно приділяти особливу увагу індивідуальній роботі з ними з урахуванням базової освіти та напрями їх подальшої виробничої діяльності.