Досвід Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча щодо освоєння борвміщуючих конструкційних сталей

Автор(и)

  • Л.Ю. Назюта ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет»
  • Л.С. Тихонюк ПрАТ ММКІ ТОВ «Метінвест»
  • Ю.В. Хавалиць ДВНЗ «Приазовський державний технічний університет»
  • А.В. Цюцюра ПрАТ ММКІ ТОВ «Метінвест»
  • О.Г. Ісланкіна ПрАТ ММКІ ТОВ «Метінвест»

Ключові слова:

борвміщуюча сталь, розкислення, модифікування, мікролегування, ступінь засвоєння

Анотація

Мікролегування сталі бором в умовах Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча в період нестабільного економічного стану України особливо актуально, тому що орієнтоване на внутрішній ринок конструкційного металу, а також дозволяє підвищити якість експортної продукції.

В Україні виробництво борвміщуючих сталей зосереджене на підприємствах ТОВ «Метінвест» і не перевищує 2 % від загального випуску продукції. Разом з тим, українські підприємства імпортують такі сталі й, особливо, конструкційні для будівництва й сільськогосподарського машинобудування. Тому, збільшення виробництва й сортаменту борвміщуючих сталей спрямоване на підвищення якості й розширення ринку збуту готової продукції.

Мікролегування бором конструкційних сталей рядового сортаменту використовується вкрай рідко через стереотип думок про механізм впливу бору на якісні показники металу.

У роботі визначено оптимальний режим позапічної обробки з метою стабілізації якісних показників готового металу. Проведено аналіз ступеня засвоєння основних феросплавів і якості готової продукції за даними статистичної обробки плавок поточного виробництва.

Показано, що при виплавці середньовуглецевих сталей загального призначення мікролегування бором в умовах Маріупольського металургійного комбінату ім. Ілліча не гарантує підвищення якісних показників металу, однак стабілізує їхні властивості й дозволяє за інших рівних умов скоротити витрату алюмінію на 8–10 %.

При виплавці сталі 30MnВ5 за рахунок мікролегування бором досягнуто зниження витрати основних розкислювачів (марганцю й алюмінію на 0,12 кг/т сталі кожного).

Технологія мікролегування низьковуглецевої сталі (08пс) на даний час уточнюється.

Рекомендовано українським металургам збільшити обсяги виробництва рядових (масових) борвміщуючих сталей конструкційного сортаменту.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-30