Про закономірності у зміні температури чавуну на випуску з доменної печі
Ключові слова:
закономірність, зміна, температура, чавун, накопичення, випуск, доменна піч, коксова насадкаАнотація
Розглянуто закономірності зміни температури чавуну на випуску в процесі вдосконалення технології виплавки чавуну. Залежно від співвідношення витрат часу на накопичення продуктів плавки і випуск їх з доменних печей запропоновано класифікувати випуск на три основних види: періодичні з малорухомою коксовою насадкою, періодичні з рухомою коксовою насадкою і квазібезперервні, коли тривалість періоду накопичення розплавів істотно менше часу випуску. Наведено результати дослідження зміни температури чавуну в процесі випуску на доменних печах об’ємом 1500 і 1386 м3.
Технологія ведення печей відрізнялася прийнятими шлаковим режимом і наповненням горна перед випуском продуктів плавки. У період досліджень питома продуктивність доменних печей змінювалася в межах 50–55 т/м2·добу, а маса випуску – від 190 до 370 т. Температуру чавуну в процесі випуску вимірювали високотемпературним пірометром НТ6898. Відстань від струменя металу до окуляра приладу 2,0–2,5 м. Тестування показань пірометра проводили одночасним виміром температури чавуну термопарою занурення ТПР 0290М. Відхилення показань термопари від показань пірометра знаходилися в межах 0,2–1,2 %.
У процесі дослідження на отриманих кривих зміни температури чавуну в темпі випуску виявлено характерні мінімуми, що відносяться до 0,5–0,67 часу нормалізованої шкали випусків. Відзначено, що отримані дані збігаються з результатами інших досліджень, проведених на печах з «плаваючою» коксовою насадкою. Виходячи з розгляду балансу сил, що діють на коксову насадку, пояснено причини існування встановленої закономірності в зміні температури чавуну на випуску.
Показано, що вимірювання температури чавуну в темпі випуску продуктів плавки дає не тільки інформацію про зміни в нагріві горна, але може бути використано як індикатор процесів, що відбуваються в коксовій насадці.