Універсальні фільтруючі системи як ефективний спосіб підвищення якості металопродукції
Ключові слова:
МБЛЗ, проміжний ківш, фільтруюча установка, підвищення якості, неметалеві включення, продування аргоном, рафінування металу, УФСАнотація
У даній статті наведено розроблену універсальну фільтруючу систему (УФС), що дозволяє ефективно здійснювати рафінування металу в проміжному ковші машини безперервного лиття заготовки (МБЛЗ) в процесі розливання. Дану систему було розроблено на підставі глибокого теоретичного аналізу, виконаного фізичного моделювання і промислових досліджень.
Виконано ряд лабораторних досліджень із застосуванням моделей. Фізичне моделювання дозволило визначити оптимальні конструктивні параметри елементів фільтруючої системи, а також вибір оптимальної кількості та розташування елементів в обсязі проміжного ковша, що дозволяє досягти найбільшої ефективності видалення неметалевих включень і забезпечити стабільну і безпечну експлуатацію проміжного ковша протягом розливання серії металу на МБЛЗ.
В результаті виконаних теоретичних, лабораторних і промислових досліджень показано, що продування рідкої ванни металу в промковші аргоном забезпечує рафінуючий ефект в частині видалення великих неметалевих включень. Найбільшого ефекту може бути досягнуто при використанні продувних балок (блоків), що забезпечують продувку в бульбашковому режимі.
Наведено результати промислових досліджень на одному з металургійних підприємств з конвертерним виробництвом сталі, що має в своєму складі кілька слябових МБЛЗ. У промислових умовах встановлено, що під час продування сталі аргоном в промковші кількість великих одиничних неметалевих включень нижча, ніж у порівняльних слябах (без продувки). Розроблена система «УФС» дозволяє знизити діапазон загального індексу забрудненості металу неметалевими включеннями за рахунок комплексного підходу до рафінування металу в проміжному ковші. Необхідно відзначити, що дана система має підвищену універсальність, і отриманий досвід може бути ретрансльовано на інші підприємства галузі незалежно від типу МБЛЗ і конструктивних особливостей проміжного ковша.